Dlaczego warto używać nici dentystycznej?

Stosowanie się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej pozwala zmniejszyć ryzyko występowania próchnicy oraz innych problemów stomatologicznych. Lekarze klinik dentystycznych często podkreślają, że oprócz regularnego szczotkowania zębów warto używać także innych środków higieny oraz specjalistycznych akcesoriów. Jednym z nich jest nić dentystyczna. Dlaczego jej stosowanie jest użyteczne i w jaki sposób poprawnie z niej korzystać? Tłumaczymy.

Znaczenie nitkowania zębów

Zwykłe szczotkowanie zębów umożliwia usunięcie wierzchniej warstwy nagromadzonej płytki nazębnej oraz większości resztek jedzenia z jamy ustnej. Jednak nawet po dokładnym wykonaniu tej czynności i przy przestrzeganiu odpowiednich zasad mycia zębów (przez co najmniej dwie minuty oraz z zastosowaniem ruchów wymiatających) w przestrzeni międzyzębowej znajdują się najmniejsze cząstki pokarmu i płytki nazębnej. Gdy nie zostaną usunięte to prawdopodobnie stworzą zagrożenie próchnicze, co zwiększa ryzyko rozwoju np. paradontozy.
 
Nić dentystyczna sprzedawana jest w zwojach o różnych długościach (najczęściej 25 lub 50 metrów). Profesjonalne produkty są wykonane ze splecionych włókien nylonowych, a tworzywem uzupełniającym może być np. teflon lub polietylen. Istnieje kilka rodzajów nici dentystycznych, które należy dobierać zgodnie z przypisanym im przeznaczeniem. Standardowy typ to nić woskowana, która nie strzępi się i łatwo nią operować między zębami, a jak zachwalają producenci — zapewnia odpowiedni “poślizg”.
 
Pozostałe rodzaje nici dentystycznych to m.in. nieco grubsze nici pęczniejące pod wpływem wilgoci, egzemplarze zawierające dodatkowy fluor dla lepszej ochrony przed próchnicą i paradontozą lub specjalne nici antybakteryjne np. z chlorheksydyną. W sklepach można kupić również wybielające nici dentystyczne, które oprócz zdolności usuwania nazębnego osadu pomagają redukować nieestetyczne przebarwienia.

Jak poprawnie używać nici dentystycznej?

Po wyborze odpowiedniej nici dentystycznej, który można skonsultować z lekarzem kliniki stomatologicznej, należy nauczyć się korzystania z tego przedmiotu. Nie trzeba tego robić po każdym myciu zębów, choć wyrobienie w sobie takiego nawyku na pewno wpłynie pozytywnie na stan higieny jamy ustnej. Przeważnie rekomenduje się wykorzystanie nici podczas wieczornego rytuału przed pójściem spać.
 
Z plastikowego opakowania ze zwojem trzeba oderwać kilkadziesiąt centymetrów nici. Ile dokładnie? Zazwyczaj odcinek o długości od 30 do 40 cm w zupełności wystarcza, ale tylko do wyczyszczenia jednego zęba. Przy następnym należy sięgnąć po nowy fragment nici. Każdy jej koniec trzeba owinąć wokół palca tak, aby pomiędzy pozostał fragment o długości ok. 10 cm. Najlepiej użyć do tego środkowych palców i pomóc sobie palcem wskazującym i kciukiem. Następnie można przejść do właściwej części nitkowania.
 
Po napięciu nici i wprowadzeniu jej do przestrzeni międzyzębowej trzeba delikatnie zbliżyć palce do siebie, aby oderwany fragment wygiął się w kształt litery C. Teraz należy przesuwać nić pionowo. Częstym błędem użytkujących nić dentystyczną jest czyszczenie przestrzeni poprzez wykonywanie ruchów tnących, czyli z boku na bok. Nie wolno zapominać także o zachowaniu ostrożności, ponieważ zbyt gwałtowne nitkowanie może doprowadzić do skaleczenia np. brodawki międzyzębowej.
 
Samo wykonanie czynności jest proste. Najtrudniej jest o niej pamiętać i znaleźć czas na nitkowanie zębów. Mamy jednak nadzieję, że naszej klinice stomatologicznej udało się przekonać Was do używania nici dentystycznej. Zachęcamy do kontaktu i dzielenia się swoimi doświadczeniami dotyczącymi nitkowania.