Jak dobrać twardość włosia szczoteczki do zębów?

Bogactwo oferty dostępnych na rynku szczoteczek do zębów może przyprawić o ból głowy. Choć przecież zazwyczaj większość przeciętnych konsumentów nie przywiązuje wagi do rodzaju kupowanych akcesoriów. Całkiem niesłusznie, ponieważ to wybór zależny nie tylko od indywidualnych preferencji. Postaramy się dzisiaj wyjaśnić, w jaki sposób dobrać odpowiednią twardość włosia szczoteczki do zębów i wytłumaczyć, dlaczego selekcja pod kątem tego kryterium może być kluczowa z perspektywy zdrowia uzębienia.

Szczoteczka do zębów a twardość włosia

Budowa szczoteczki do zębów jest niezwykle prosta. Niezależnie od tego, czy mowa o modelu manualnym, sonicznym czy elektrycznym, zawsze najważniejszą częścią jest główka. To na niej osadzone jest włosie szczoteczki do zębów, którego zadaniem jest wymiatanie z przestrzeni międzyzębowych resztek jedzenia i usuwanie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów.

 

Producenci starają się, aby dla wszystkich użytkowników szczoteczek proces dbania o higienę jamy ustnej był przyjemny, a przynajmniej pozbawiony dyskomfortu lub nawet bólu. Charakterystyka uzębienia potrafi być różna u pacjentów, dlatego pomyślano o stworzeniu kilku odmiennych rodzajów końcówek. Przypomnijmy zatem, co znajduje się w ofercie tego rodzaju asortymentu:

  • szczoteczki z miękkim włosiem,
  • szczoteczki z włosiem o średniej twardości,
  • szczoteczki z twardym włosiem.

 

To klasyczny podział szczoteczek do zębów według kryterium, które ma największy wpływ na decyzje klientów. Włosie w miękkich szczoteczkach osiąga średnicę około 0,2 milimetrów. Ten rodzaj nazywany jest też czasem soft (oznaczenie pochodzi z języka angielskiego) i przeznaczony jest dla osób o nadwrażliwych dziąsłach lub posiadających odsłonięte szyjki zębowe. Miękkie włosie nie podrażnia ich, przez co występuje mniejsze ryzyko krwawienia po codziennym rytuale higienicznym.

 

Ze średnią twardością (ang. medium) mamy do czynienia w przypadku szczoteczek, którego włosie ma średnicę od 0,2 do 0,25 milimetrów. Nie ma konkretnych wskazań, kto powinien używać tego rodzaju. To model uniwersalny, przeznaczony dla wszystkich tych, którzy mogą pochwalić się zdrowym uzębieniem. Natomiast twarde szczoteczki do zębów (ang. hard) zostały stworzone dla osób o braku tendencji do krwawienia dziąseł, lecz będących np. palaczami lub koneserami kawy. Średnica włosia wynosi od 0,25 do 0,35 mm, przez co znacznie efektywniej szczoteczka jest w stanie pozbyć się powiększonej i odporniejszej na usunięcie płytki nazębnej.

 

Warto także pamiętać o umiejętnym korzystaniu ze szczoteczki o twardym włosiu. Czynność należy wykonywać zgodnie z zaleceniami dentysty z gabinetu stomatologicznego (energicznie i z zastosowaniem ruchów obrotowo-wymiatających), ale na tyle ostrożnie, aby nie spowodować ubytków w szkliwie.

 
Poza wymienioną „wielką trójką” istnieją także szczoteczki specjalistyczne, których włosie jest bardzo miękkie. Średnica to zaledwie około 0,08 mm lub jeszcze mniej. To modele przeznaczone dla osób ze szczególną nadwrażliwością dziąseł lub zmagających się z innymi chorobami dziąseł. Może też być rekomendowana do użycia podczas rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym wykonanym w klinice dentystycznej. Dodać warto, aby pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki po 2-3 miesiącach od zakupu, gdy włosie jest już nieco sfatygowane.