Plastyka wędzidełka, czyli jak mały zabieg może poprawić jakość życia

Nieprawidłowe ukształtowanie wędzidełka ma charakter wrodzony i jeśli problem zostanie zauważony we wczesnym stadium, można go rozwiązać za pomocą zabiegu plastyki.

Czy drobne nieprawidłowości w jamie ustnej mogą oddziaływać na nasze codzienne życie? Na przykładzie wędzidełka okazuje się, że tak. Jego wadliwie ukształtowane może mieć wpływ na Twój komfort, a nawet zdrowie. Interesuje nie tylko stomatologów czy ortodontów, ale również logopedów, ponieważ może mieć wpływ na rozwój poprawnej artykulacji.  

Ile posiadamy wędzidełek w jamie ustnej? 

Wędzidełka to fałdki błony śluzowej, które występują w kilku miejscach jamy ustnej. Pełnią m.in. rolę przyczepu dla jej ruchomych części. Możemy wyróżnić pięć wędzidełek:

  • dwa wargowe (pod wargą dolną i górną),
  • dwa policzkowe,
  • jedno podjęzykowe.

Ich głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej pozycji tkanek miękkich, takich jak wargi czy język. Mają wpływ na mówienie, jedzenie oraz prawidłowe ułożenie zębów. Gdy wędzidełko jest zbyt krótkie, szerokie, grube lub nieprawidłowo umiejscowione, może powodować dyskomfort, wady zgryzu, a nawet problemy zdrowotne.

Przykładowo zbyt krótkie wędzidełko może skutkować nadmiernym napinaniem dziąseł, co prowadzi do ich recesji, a to z kolei zwiększa ryzyko powstawania kieszonek dziąsłowych i chorób przyzębia. Ogranicza też ruchy języka, co ma wpływ na wymowę oraz utrudnia prawidłowe żucie i przełykanie. W przypadku dzieci problem ten może również prowadzić do wad zgryzu.

Nieprawidłowe ukształtowanie wędzidełka ma charakter wrodzony i jeśli problem zostanie zauważony we wczesnym stadium, można go rozwiązać za pomocą plastyki wędzidełka. Specjalista w gabinecie dentystycznym, najczęściej ortodonta lub chirurg stomatolog, może ocenić, czy pacjent kwalifikuje się do takiego zabiegu. 

Jak przebiega zabieg plastyki wędzidełka?

Plastyka wędzidełka to szybki zabieg, który może być wykonany przez lekarza w gabinecie stomatologicznym. Trwa zazwyczaj kilkanaście minut, podczas których pacjent pozostaje przytomny, ponieważ stosuje się znieczulenie miejscowe. Podczas operacji chirurg delikatnie nacina lub usuwa część wędzidełka za pomocą skalpela bądź lasera. Niekiedy konieczne jest założenie kilku szwów.

O czym warto pamiętać podczas rekonwalescencji?

Zabieg plastyki wędzidełka nie wymaga również długiej rekonwalescencji (zwłaszcza w przypadku użycia lasera). Lekarza zaleci na ten czas wykonywanie prostych ćwiczeń, które warto wykonywać regularnie, ponieważ wspierają powrót do pełnej funkcjonalności języka lub warg, poprawiając motorykę tkanek. Pomagają również zapobiec ponownemu zrostowi wędzidełka podczas zabliźniania.

W pierwszych dniach po zabiegu trzeba też unikać twardych i ostrych pokarmów, które mogą podrażniać miejsce pooperacyjne. Istotna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej – delikatne mycie zębów i płukanie ust łagodnymi środkami antyseptycznymi zalecanymi przez lekarza. Zawsze należy również umówić do gabinetu dentystycznego na konsultację, jeśli występuje nadmierne krwawienie, ból lub inne niepokojące objawy niepożądane.

Decyzja o podcinaniu wędzidełka — zaufaj specjalistom

Warto wspomnieć, że podcinanie wędzidełka wywołuje dyskusje wśród stomatologów, logopedów i ortodontów. Najważniejszy wiosek jest jednak jeden — decyzja o zabiegu, zwłaszcza wśród małych dzieci, nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie. Dlatego wielu lekarzy decyduje się na obserwację małego pacjenta i monitorowanie sytuacji, zanim zaleci interwencję chirurgiczną. W naszym gabinecie stomatologicznym wiemy, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Zaufanie pacjentów jest dla nas priorytetem, dlatego bazując na wieloletnim doświadczeniu i zdobytej wiedzy, podejmujemy przemyślane decyzje dotyczące zdrowia Twojej jamy ustnej.