Kolczyk w jamie ustnej — potencjalne zagrożenia

Kolczyk w jamie ustnej dla wielu osób jest atrakcyjną ozdobą. Jaki ma wpływ na stan uzębienia i czy ma znaczenie dla codziennej higieny? Dowiesz się tego z artykułu.

Piercing w jamie ustnej dla wielu osób jest formą wyrażania osobistego stylu i niezależności, wśród dentystów budzi obawy. Niestety zdecydowana większość osób decydująca się na kolczyki w języku, wardze czy policzku nie ma świadomości na temat ewentualnych krótko- i długotrwałych powikłań dotykających zębów oraz dziąseł. 

W poniższym artykule przyjrzymy się, jak tego typu ozdoby mogą wpłynąć na zdrowie oraz jakie rodzaju środki ostrożności warto podjąć, aby zminimalizować ryzyko komplikacji. Sprawdź, kiedy warto odwiedzić gabinet stomatologiczny i jak łączyć własny styl ze zdrowym podejściem.

Jak zadbać o świeżo wykonany piercing?

Pierwsze dni po przekłuciu tkanki w jamie ustnej są najbardziej krytyczne pod kątem ryzyka wystąpienia komplikacji. Pierwszym i najczęstszym problemem jest ból oraz obrzęk, które są naturalną reakcją organizmu na uraz. Kolejnym często spotykanym problemem jest krwawienie. Zazwyczaj jest krótkotrwałe, natomiast jeśli się przedłuża, powinno  wzbudzić niepokój i zmotywować do konsultacji ze specjalistą. Jako że usta są naturalnie pełne bakterii, zwiększone jest również ryzyko infekcji. Dlatego odpowiednia higiena i dezynfekcja są kluczowe.

Na tym etapie niezmiernie ważna jest profilaktyka. Kontrolne wizyty u dentysty po zabiegu są zalecane w celu monitorowania procesu gojenia i wczesnego wykrywania ewentualnych problemów. Jeśli masz również wątpliwości, jak prawidłowo dbać o świeży piercing, stomatolog może też udzielić cennych rad, zalecając stosowanie płukanek antyseptycznych czy unikania pewnych pokarmów i napojów, które mogą podrażniać ranę. Dzięki nim możesz zminimalizować ryzyko powikłań okołozabiegowych, np. infekcji bakteryjnych.

Czy kolczyk w jamie ustnej może powodować powikłania długoterminowe?

W dłuższej perspektywie czasowej noszenie kolczyka w jamie ustnej może prowadzić do wielu komplikacji, o czym nie zawsze jesteśmy informowani w studiu piercingu. Jednym z zagrożeń jest uszkodzenie zębów. Kolczyki, szczególnie te umieszczone na języku lub wargach, mogą prowadzić do pęknięć lub złamań, co zdarza się szczególnie często przy nawykowym gryzieniu czy „klikaniu” kolczykiem o zęby. 

Innym problemem jest recesja dziąseł, która może wystąpić, gdy metalowy element kolczyka nieustannie ociera się o zęby, stopniowo prowadząc do odsłaniania ich korzeni. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i próchnicy korzeniowej. Ponadto stałe podrażnienie tkanki przez obecność obcego ciała może skutkować zapaleniem dziąseł czy formowaniem się bliznowatych zgrubień.

Zdrowy uśmiech to najlepsza ozdoba

Odwiedzając regularnie gabinet dentystyczny, możesz zapobiec ewentualnym powikłaniom związanym z wykonaniem piercingu w jamie ustnej. Wizyty kontrolne pozwalają na wczesne zauważenie problemów, takich jak infekcje, zmiany w tkankach czy uszkodzenia zębów. W przypadku szybkiego ich wykrycia stomatolog może zalecić odpowiednie leczenie – od antybiotykoterapii, przez interwencje chirurgiczne, po zabiegi dentystyczne mające na celu naprawę uszkodzonych zębów. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie kolczyka, aby zapobiec dalszym szkodom.

Pomimo że z piercingiem w jamie ustnej wiąże się pewne ryzyko, odpowiednia edukacja i świadomość mogą znacznie zmniejszyć występowanie niepożądanych skutków. Zarówno przed podjęciem decyzji o kolczyku, jak i również po jego założeniu możesz liczyć na nasze profesjonalne wsparcie. Z największą starannością zadbamy o najważniejszą ozdobę, czyli Twój uśmiech.