Uśmiech! Pora na zdjęcie pantomograficzne zębów

Dowiedz się, czego możesz się spodziewać, odwiedzając gabinet stomatologiczny w celu wykonania zdjęcia pantomograficznego oraz jak się do niego przygotować.

Zdjęcie pantomograficzne zębów, znane także jako panoramiczne, przedstawia obraz całej jamy ustnej. Widoczne są na nim zęby, kości szczęki i żuchwy, ale również zatoki szczękowe czy stawy skroniowo-żuchwowe. Tak szeroki obraz jest chętnie wykorzystywany przez dentystów, a w szczególności chirurgów i stanowi ważne narzędzie diagnostyczne. Z poniższego artykułu dowiesz się, czego możesz się spodziewać, odwiedzając gabinet stomatologiczny w celu wykonania badania rentgenowskiego oraz jak się do niego przygotować.

Jak powstaje pantomogram?  

Jak wszyscy wiemy z autopsji, szczęka ma kształt półkolisty. Jednak panoramiczne zdjęcie rentgenowskie przedstawia jej płaski obraz. Jak to możliwe? Podczas badania aparat obraca się powoli półkolem wokół głowy pacjenta, zaczynając od jednej strony szczęki i kończąc po drugiej. Dzięki temu dostarcza szeroki widok i tym samym więcej cennych informacji, np. o ustawieniach zębów czy nieprawidłowościach kostnych, niż wewnątrzustne zdjęcie rentgenowskie. Stąd może ujawnić zaawansowane problemy stomatologiczne, takie jak torbiele, guzy czy zatrzymane zęby.

Gotowy na rentgen jamy ustnej? Sprawdź, jak się przygotować!

Choć badanie rentgenowskie jamy ustnej nie wymaga wcześniejszych przygotowań, to warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim zostaniesz poproszony o usunięcie wszystkich metalowych przedmiotów, takich jak: ruchoma proteza, kolczyki, okulary, naszyjnik czy spinki do włosów. Dlatego w miarę możliwości możesz w tym dniu ograniczyć ich ilość. Przed rozpoczęciem zostaniesz również ubrany w fartuch ołowiany, który zminimalizuje ekspozycję na promieniowanie. 

Podczas samego badania bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń specjalisty, ponieważ zdjęcie rentgenowskie jest bardzo podatne na błędy oraz artefakty, czyli zakłócenia obrazu powstające w efekcie złego ułożenia lub ruchów pacjenta. Stąd powszechnie stosuje się m.in. podpórkę pod brodę, która wspiera prostą pozycję kręgosłupa szyjnego. Im bardziej wyraźne i szczegółowe zdjęcie, tym lepiej dla procesu diagnostycznego. Dlatego podczas badania pamiętaj o:

  • wstrzymaniu połykania, które może spowodować zakłócenia obrazu,
  • zamknięciu ust w celu usunięcia powietrza spomiędzy otwartych warg oraz uzyskania czystego obrazu siekaczy, 
  • dociśnięciu języka do podniebienia twardego, co zapobiega powstawaniu cieni utrudniających diagnostykę,
  • pozostaniu w bezruchu,
  • spokojnym i miarowym oddechu.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem ekspozycji, zostaniesz szczegółowo poinstruowany, a badanie rozpocznie się dopiero, gdy będziesz gotowy oraz towarzyszący Ci specjalista opuści pomieszczenie.

Czy radiografia panoramiczna jest bezpieczna?

Ołowiany fartuch czy nieobecność specjalisty podczas badania może budzić niepokój. Nie ma jednak powodu do obaw. Jedno badanie to około 12 µSv promieniowania. Podobną ilość otrzymujemy podczas godzinnego lotu samolotem. Nawet pozostając na ziemi, jesteśmy wystawieni każdego dnia na działanie „promieniowania tła” pochodzenia naturalnego. Badanie nie jest więc w żaden sposób szkodliwe dla Twojego organizmu.

Przeciwwskazaniem może być jednak ciąża, o której dentysta lub specjalista przeprowadzający badanie powinien zostać poinformowany. Nie jest ona jednoznaczną przeszkodą do wykonania zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej, natomiast jeśli to tylko możliwe, procedura powinna zostać odroczona i wykonana po porodzie. Zależy Ci na komfortowych warunkach badania rentgenowskiego? Odwiedź gabinet stomatologiczny Aldent, a nasi specjaliści zadbają, abyś czuł się bezpiecznie.