Lampy polimeryzacyjne – charakterystyka i zastosowanie

Wypełnienie światłoutwardzalne to ważny element współczesnej stomatologii. Poznaj lampy polimeryzacyjne i dowiedz się, dlaczego w gabinecie stomatologicznym nie może ich zabraknąć. 

Wypełnienie światłoutwardzalne to ważny element współczesnej stomatologii. Wszystkim odwiedzającym gabinet dentystyczny zależy na jednym — aby wizyta przebiegła szybko i bezboleśnie. Nie zawsze jest to możliwe, ale z całą pewnością sposób zakładania wypełnienia i jego utwardzenia ma wpływ na Twój komfort oraz czas spędzony u stomatologa. Ponadto decyduje on o długotrwałości zastosowanych materiałów. Poznaj lampy polimeryzacyjne i dowiedz się, dlaczego w gabinecie stomatologicznym nie może ich zabraknąć. 

Jak działają lampy polimeryzacyjne?  

Lampa polimeryzacyjna emituje intensywne światło o odpowiedniej długości fali i wąskim spektrum. Jest ono absorbowane przez fotoinicjatory zawarte w materiałach stomatologicznych. Następnie zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której uwalniają one cząsteczki inicjujące polimeryzację (utwardzanie). Bezpośredni proces fotoutwardzania jest możliwy dzięki zastosowaniu światła widzialnego lub promieniowania UV z zakresu UV-A. 

Współcześnie dużą popularnością cieszą się lampy półprzewodnikowe (lampy LED), które pojawiły się na rynku w latach 90 XX wieku. Są one szybsze i bezpieczniejsze dla zdrowia niż urządzenia wykorzystujące promieniowanie UV. Emitują światło niebieskie i powodują mały wzrost temperatury tkanek zęba, co minimalizuje ryzyko ich przegrzania. Wykazują się również niewielkim zapotrzebowaniem energetycznym. Stąd długą pracę urządzenia zapewnia nieduży akumulator. Często posiadają one kilka programów pracy, w tym m.in.:  

  • tryb łagodnego startu, który umożliwia rozpoczęcie polimeryzacji światłem o małym natężeniu, które sukcesywnie wzrasta podczas pracy lampy,
  • tryb pulsacyjny, w którym urządzenie pracuje przez kilka sekund z pełną mocą, a następnie robi krótką przerwę. Taki cykl powtarza się aż do końca ustalonego czasu pracy.

Stosowanie lamp polimeryzacyjnych w gabinecie dentystycznym przyspiesza procedurę utwardzania materiału stomatologicznego, która liczona jest w sekundach. Stabilność intensywności naświetlania pozwala przeprowadzić cały proces w sposób dokładny i równomierny, umożliwiając jednocześnie dotarcie do głębszych warstw wypełnienia.

Kiedy w gabinecie dentystycznym stosuje się wypełnienia światłoutwardzalne?  

Wypełnienia światłoutwardzalne są powszechnie stosowane w stomatologii zachowawczej. Znajdują zastosowanie zarówno w przypadku wypełniania zębów przednich, jak i trzonowych. Co wyróżnia takie materiały?   

  • są trwałe, 
  • mają kolor oddający naturalny odcień zębów,
  • trudniej ulegają przebarwieniom,
  • posiadają minimalną porowatość. 

Dlatego są aktualnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku ubytków próchniczych. Z powodzeniem wykorzystywane są również w celu poprawy kształtu lub koloru zębów, jak również wypełnienia szczelin pomiędzy nimi.   Ważne, aby gabinet dentystyczny, który wybierzesz, stosował materiały światłoutwardzalne najwyższej jakości. Jest to gwarancja trwałości oraz estetycznego wyglądu takiego wypełnienia. Wybierz Aldent i ciesz się uśmiechem od ucha do ucha bez żadnych ubytków!