Na czym polega zabieg ekstrypacji?

Endodoncja poszukuje skutecznych sposobów rozpoznawania chorób miazgi zęba i ich leczenia. W poniższym artykule dowiesz się, na czym polega zabieg dewitalizacji oraz ekstyrpacji.

Miazga to bogato unaczyniona i unerwiona tkanka łączna. Jest odbiciem kształtu zęba, wypełniając w pełni otwór anatomiczny, kanały boczne i komory-ozębne. Przez dużą ilość znajdujących się w niej zakończeń nerwowych wszelkie problemy w jej obrębie łączą się z silnym i trudnym do zniesienia bólem. Dlatego endodoncja, czyli jeden z działów stomatologii zachowawczej, poszukuje skutecznych sposobów rozpoznawania chorób miazgi zęba i ich leczenia. W poniższym artykule dowiesz się, na czym polega zabieg dewitalizacji oraz ekstyrpacji.

Czym zajmuje się endodoncja?

Warto zacząć od krótkiego wyjaśnienia, czym jest endodoncja. To dziedzina stomatologii, która zajmuje się badaniem oraz leczeniem (miazgi), a także tkanek okołowierzchołkowych. Pozwala ona zachować ząb, który w innym przypadku musiałby zostać usunięty. Potocznie leczenie endodontyczne nazywane jest leczeniem kanałowym i obejmuje ono:

  1. Badanie zęba, któremu towarzyszy wywiad stomatologiczny.
  2. Wykonanie zdjęć RTG.
  3. Znieczulenie zęba i jego otoczenia.
  4. Wykonanie otworu w koronie zęba i uzyskanie dostępu do kanałów korzeniowych.
  5. Usunięcie zainfekowanej miazgi.
  6. Dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych i zdezynfekowanie ich.
  7. Wypełnienie kanałów specjalnym materiałem.
  8. Odbudowa korony zęba.

Poznaj różnice pomiędzy pulpotomią a pulpektomią

Dewitalizacja to procedura polegająca na usuwaniu żywych komórek zęba. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w przypadku uszkodzonej lub zainfekowanej miazgi, podczas gdy niemożliwe jest jej uratowanie. Zazwyczaj winowajcą jest próchnica, której rozwój i przedostanie się do jamy zęba jest w stanie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. 

Wyróżnić można:

  • pulpektomie — całkowite usunięcie miazgi,
  • pulpotomie — usunięcie tylko części tkanki.

Najczęściej stosowanym współcześnie w gabinecie dentystycznym zabiegiem jest ekstyrpacja, oznaczająca usunięcie żywej lub martwej miazgi zęba w całości bez jej wcześniejszego „zatruwania”. Stąd uznawana jest za metodę mniej inwazyjną i mającą mniej skutków ubocznych. Wymaga jednak specjalistycznej wiedzy i pracy przy wsparciu precyzyjnego mikroskopu.

Nieleczona miazga zęba powoduje nie tylko wspomniany, bardzo silny ból zęba, ale również obrzęk dziąsła, a nawet stan zapalny w obrębie kości i tkanek miękkich. Dlatego warto jak najszybciej poddać się leczeniu, oddając swoje zdrowie w profesjonalne ręce. Odwiedź gabinet dentystyczny Aldent, gdzie specjaliści dobiorą odpowiednie rozwiązania w oparciu o nowoczesne metody endodontyczne. Zadbaj o pełny uśmiech!