Jak rozpoznać dentofobię, czyli strach przed wizytą u stomatologa?

Trudno dociec, dlaczego dla jednych odwiedziny w gabinecie stomatologicznym są zwykła wizytą, a inni przeżywają tę perspektywę bardzo głęboko i dojmująco. Niemniej dla dominującej części społeczeństwa interwencja dentysty bywa stresująca. Jednak nie aż tak, jak dla osób cierpiących na dentofobię. Wówczas mowa o panicznym lęku, odczuwanym zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Z czego konkretnie wynika i jak można złagodzić jej skutki? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Czym jest dentofobia?

Chociaż każdy z nas doskonale wie, że o higienę jamy ustnej trzeba dbać, to pojedyncze osoby wolą ograniczyć się do codziennego praktykowania takich czynności jak szczotkowanie zębów czy nitkowanie. Niestety czasem mimo pilnego przestrzegania reguł pojawia się potrzeba udania się przynajmniej na konsultację do specjalisty. Gabinet stomatologiczny bywa przez niektórych demonizowany, choć w miarę upływu lat stosowane technologie pozwalają ograniczyć ból odczuwany podczas zabiegu.

 

Fobia jednak nie jest zwykłym strachem, który można przezwyciężyć siłą logicznych argumentów i racjonalnego myślenia. Często ma podłoże genetyczne, jest uwarunkowana silnym, traumatycznym przeżyciem, neurotyzmem lub jest reakcją obronną, połączoną z innym problemem. Wówczas fobia np. przed zamkniętymi przestrzeniami (klaustrofobia) lub pająkami (agorafobia) to efekt zdławionego lęku, którego przyczynę rozpoznać można podczas psychoterapii.

 

Osoba zmagająca się z dentofobią odczuwa silny niepokój, gdy musi zgłosić się do gabinetu dentystycznego. Omija go szerokim łukiem i to nawet, jeśli bardzo cierpi z powodu fizycznego bólu. Sięga po mocne leki przeciwbólowe, myśląc, że w ten sposób problem z uzębieniem zniknie po czasie. Niestety takim działaniem można wyrządzić sobie szkodę, ponieważ stan zębów wpływa na cały organizm. Ponadto ludzie z dentofobią są świadomi, że to negatywne postępowanie, więc odczuwają wyrzuty sumienia, a poczucie winy prowadzi np. do pogłębienia depresji i skutkuje izolacją społeczną.

Jak poradzić sobie z dentofobią?

To bardzo złożony problem, na który nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością potrzebne jest przepracowanie fobii razem z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą. Fachowa pomoc może okazać się nieoceniona. Warto też zwrócić uwagę na niepokojące symptomy. Im szybciej ktoś rozpozna problem, tym łatwiej będzie mu poradzić sobie z dentofobią, choć nie ma gwarancji, że uda się ją wyleczyć w 100%.

 

Jeśli przed umówioną wizytą w gabinecie stomatologicznym czujesz nudności, boli Cię brzuch lub głowa, masz nagłe ataki paniki, zastanów się, co jest prawdziwym źródłem tych objawów. Może to właśnie perspektywa zabiegu u dentysty wywołuje w Tobie tak skrajne emocje. Szczególną rolę w zwalczaniu dentofobii odgrywają rodzice, którzy obserwując dziecko, mogą rozpoznać problem i powiązać go z lękiem przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Lepiej nie tłumić jego emocji i naturalnych reakcji, ponieważ można osiągnąć odwrotny efekt. U części osób zmagających się z dentofobią pierwsze symptomy pojawiają się właśnie w okresie dzieciństwa. Stłamszone, piętrzą się w dorosłym życiu.

 
Dokładamy wszelkich starań, aby wizyta w gabinecie dentystycznym Aldent była możliwie przyjemna dla pacjentów. Jeśli zmagasz się z dentofobią, poinformuj nas o tym podczas umawiania wizyty. Taka wiadomość będzie cenna dla naszych lekarzy, którzy zastosują adekwatne formy wsparcia podczas zabiegu.