PL EN
19 sierpnia 2022

Zaplanuj prostowanie zębów. Skaner 3D w stomatologii

  Głód nowych technologii wyróżnia […]

 

Głód nowych technologii wyróżnia współczesną epokę. Obecnie trudno znaleźć tydzień w roku, kiedy nagłówki gazet nie donoszą o kolejnym przełomowym wynalazku. Wiele z nich jest związanych z medycyną. To właśnie w tej dziedzinie oczekiwania społeczeństwa są największe. Również stomatologia może pochwalić się nowoczesnymi urządzeniami, które już zdążyły odmienić oblicze diagnostyki i leczenia. Jednym z nich bez wątpienia jest skaner 3D, coraz częściej spotykany w klinikach dentystycznych. W jaki sposób działa i kiedy znajduje zastosowanie? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Wirtualny wycisk z użyciem skanera 3D

Niewątpliwym wyróżnikiem dobrego gabinetu stomatologicznego jest jego wyposażenie. Nawet najlepszy specjalista bez odpowiedniego sprzętu nie może bowiem konkurować na równych warunkach z innymi dentystami. Szczególnie w dużych miastach pacjenci są wymagający i szukają placówek medycznych, gdzie poziom obsługi będzie na najwyższym poziomie. Warto zatem wyposażyć się chociażby w skaner wewnątrzustny 3D, który ze względu na szerokie zastosowanie jest naprawdę dobrą inwestycją.

 

Dotychczas, gdy stomatolog chciał pobrać wycisk zębów, aby poznać faktyczne odzwierciedlenie kształtu uzębienia i stanu jamy ustnej, używał do tego celu specjalnej masy alginatowej. Właściwości tego materiału sprawiają, że klinika dentystyczna musi stosować się do odpowiednich procedur, aby obraz nie był zniekształcony. Masa jest podatna na wilgoć i kontakt z powietrzem, a odlew trzeba wykonać od razu po pobraniu wycisku. To niewielkie niedogodności, ale sprawiły, że zaczęto szukać bardziej użytecznej alternatywy.

 

Skaner 3D pozwala pobrać wirtualny wycisk. Jest to dużo przyjemniejsze dla pacjenta, ponieważ w jego jamie ustnej nie musi pojawić się żadne obce ciało. Wystarczy, że stomatolog nakieruje urządzenie na pacjenta, a w krótkim czasie skaner sam zbierze wszystkie niezbędne dane i zbuduje na ich podstawie trójwymiarowy model. Jest to też bardziej precyzyjna metoda pobrania wycisku, która daje możliwości dalszej pracy na uzyskanym obrazie.

Zastosowanie skanera 3D w stomatologii

Przed rozpoczęciem procesu skanowania w klinice dentystycznej stomatolog powinien wykonać kalibrację urządzenia. W praktyce tę czynność przeprowadza specjalistyczne oprogramowanie. Następnie skaner stopniowo analizuje stan uzębienia i wszystkie parametry zamienia na czytelny obraz, który wyświetla się od razu na ekranie. Niektóre programy dołączone przez producenta wskazują przy okazji, na co lekarz powinien zwrócić szczególną uwagę i gdzie występują niepokojące patologie. 

 

Skaner 3D jest przydatny zarówno na etapie diagnostycznym, jak i w trakcie oraz po leczeniu. Pozwala ustalić sytuację wyjściową, a następnie pomaga sprawdzić, czy podjęte leczenie przyniosło pożądane rezultaty. Wykonany model trójwymiarowy dentyści z gabinetu stomatologicznego mogą od razu przesłać do innych specjalistów, np. do implantologa lub protetyka (w celu zaplanowania uzupełnień). Nie stanowi problemu, aby połączyć obraz kości z obrazem uzyskanym w tomografie komputerowym. To także bardzo przydatne urządzenie w pracy ortodonty, ponieważ daje pełniejszy wgląd w układ szczęki i żuchwy, a co za tym idzie – umożliwia rozpoznać ewentualne wady zgryzu.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Szczegółowe informacje:
Polityka prywatności
Polityka cookies

Zamknij okno

Aldent