PL EN
18 sierpnia 2022

Najczęstsze przyczyny trudności z żuciem

W powszechnej opinii stomatolodzy zajmują […]

W powszechnej opinii stomatolodzy zajmują się leczeniem zębów oraz rozwiązywaniem problemów występujących w jamie ustnej. To oczywiście prawda, ale w niektórych przypadkach ustalenie źródła dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta wymaga pogłębionej diagnozy. Na wizytę w klinice dentystycznej często zapisują się osoby, które odczuwają trudności z żuciem. Jaka może być przyczyna takiej dysfunkcji? Wskazujemy kilka możliwości.

Diagnostyka problemów z żuciem

Leczenie dysfunkcji narządu żucia może być wydzielone jako osobna specjalizacja w gabinecie stomatologicznym. Nie wszyscy dentyści czują się bowiem na siłach, aby przeprowadzić pełną diagnozę i na jej podstawie wprowadzać środki zaradcze. Kompleksowe rozpoznanie problemu wymaga nie tylko posiadania odpowiedniego sprzętu, ale i szerszego spojrzenia na stan uzębienia, a także tryb życia pacjenta czy uwarunkowania psychologiczne.

 

Aby diagnoza była prawidłowa, lekarz powinien przeprowadzić badanie stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni żucia. Biorąc pod uwagę stan uzębienia należy skupić się przede wszystkim na sprawdzeniu, czy u danego pacjenta nie występują ubytki po nieleczonej próchnicy, wady zgryzu lub braki w uzębieniu. Konieczna jest też weryfikacja, czy osoba mająca podlegać leczeniu nie miała w przeszłości urazu głowy lub szyi.

 

Stomatolog z dobrej kliniki dentystycznej z pewnością zwróci uwagę na takie objawy jak pęknięcia szkliwa, starcia zębów i wypełnień oraz odsłonięcie szyjek zębowych. Niezastąpiony w procesie diagnostycznym jest wywiad z pacjentem. Częstą przyczyną trudności z żuciem są problemy o podłożu psychologicznym. Mamy tu na myśli długotrwały stres, który może prowadzić do nadmiernego zaciskania lub zgrzytania zębów. Pacjenci nie muszą być nawet świadomi problemu, ponieważ objawy pojawiają się czasem podczas snu.

 

Podczas rozmowy warto spytać o nadmierne żucie gumy lub zwyczaj gryzienia ołówków, długopisów i paznokci. Takie pozornie niewinne uzależnienie może w dłuższym okresie prowadzić do wykształcenia się dysfunkcji, która to skutkuje bólem głowy, szyi czy karku. Do grupy jednoznacznych objawów zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych zalicza się ponadto: ból ucha, odczuwalne przeskakiwanie stawów podczas np. ziewania lub szerokiego zamykania i otwierania ust, a także inne ograniczenia ruchowe żuchwy. 

Leczenie trudności z żuciem

Jak udało się już wspomnieć, prawidłowa diagnoza i pogłębiony wywiad z pacjentem to klucz do leczenia trudności z żuciem. Odpowiednie badania kliniczne oraz analiza np. wykonanego zdjęcia pantomograficznego dają pełen obraz sytuacji i pozwalają wykrycie chociażby zmian okołowierzchołkowych. Przy leczeniu tego typu dolegliwości czasami przydaje się tomograf 3D oraz badanie T-scan. Umożliwia ono ocenę rozkładu sił zwarciowych i wykrycie ewentualnego przeciążenia.

 

Podjęte w gabinecie stomatologicznym leczenie może polegać na usunięciu konkretnego problemu, który zdaniem dentysty ma największy wpływ na pojawienie się u pacjenta trudności z żuciem. Wiele przypadków jest do siebie podobnych, ale każdy z nich wymaga indywidualnej oceny. Gdy leczenie rehabilitacyjne nie przynosi rezultatów, stomatolog może orzec, że niezbędne jest przeprowadzenie rekonstrukcji zwarcia. To pole działania ortodontów oraz protetyków, choć może ograniczyć się do leczenia zachowawczego.

 
Aby uniknąć nawrotu trudności, stosuje się szyny relaksacyjne oraz terapeutyczne. Ich zadaniem jest stabilizacja pozycji żuchwy, a także rozluźnianie mięśni żucia i zapewnienie dodatkowej ochrony przed niekontrolowanym zaciskaniem zębów. Jeśli zatem czujesz, że masz trudności z żuciem, umów wizytę w gabinecie stomatologicznym Aldent, a nasi specjaliści przeprowadzą pełną diagnostykę i postarają się rozwiązać napotkany problem.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Szczegółowe informacje:
Polityka prywatności
Polityka cookies

Zamknij okno

Aldent