Zabieg stomatologiczny z użyciem lasera — na czym to polega?

Stomatologia ogólna dzieli się na kilka większych działów, a w wielu z nich jednym z nowocześniejszych technologii są stale udoskonalane lasery. Powszechnie stosuje się je np. w protetyce, implantologii, periodontologii oraz znajdują zastosowanie w leczeniu endodontycznym. Równie dobrze mogą okazać się przydatne przy zabiegach rekonstrukcyjnych. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami zawartymi w dalszej części artykułu.

Kilka przykładów wykorzystania laserów w stomatologii

 

Urządzenia laserowe są wykorzystywane zarówno w leczeniu wspomagającym, jak i stanowią dobrą alternatywę dla bardziej tradycyjnych metod stosowanych w gabinetach stomatologicznych. Przykładem wykorzystania nowych technologii jest na przykład fototerapia laserowa (LPT), która ma za zadanie leczyć światłem. Techniczne możliwości pozwalają na użycie trzech rodzajów promieniowania: podczerwonego, ultrafioletowego oraz promieniowania światła widzialnego.

 

Pożytki z tej metody czerpią także dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej. Skutecznie likwiduje problemy skórne, takie jak bielactwo, łuszczyca czy egzema. W obszarze stomatologii fototerapia laserowa przyczynia się do redukcji patologii w tkankach przy objawach zapalenia, bólu i obrzęków. Co istotne dla całego stanu uzębienia pozostaje neutralna dla zdrowych tkanek, choć i wówczas można sięgnąć po terapię LPT. Tak jest np. w przypadku nawracającego wirusa opryszczki zwykłej, gdy nie jest ona uaktywniona w momencie naświetlania.

Podstawowe informacje o biostymulacji laserowej

 

Warto również wspomnieć o biostymulacji laserowej. To nic innego jak metoda stosowana w klinikach dentystycznych, która ma na celu przyspieszenie gojenia się pierwotnych obrzęków lub ran pozabiegowych. Użyty w gabinecie stomatologicznym laser zwiększa syntezę DNA i RNA, przez co przyspiesza procesy komórkowe i poprawia mikrokrążenie. Okazuje się bardzo przydatny przy chorobach dziąseł, aftach i opryszczkach, a także do redukowania ran powstałych po usunięciu zęba, resekcji korzenia, po zabiegach implantologicznych i odbudowujących kości.

 

W stomatologii można wykorzystywać zarówno lasery o dużej i małej mocy. W przytoczonych powyżej przykładach zastosowania rekomenduje się użycie maksymalnej mocy 50 mW. Większe wartości są charakterystyczne dla wykonywanych w klinice dentystycznej zabiegów chirurgicznych. Ponadto warto wiedzieć, że w biostymulacji wykorzystywane jest promieniowanie podczerwone o długości fali do 1100 nanometrów, co pozwala wnikać do ciała na głębokość kilku centymetrów.

Dodatkowe korzyści z wykorzystania laserów w dentystyce

 

Oprócz wymienionych przykładów zastosowania laserów w stomatologii należy zaznaczyć, że mogą także pełnić funkcje czysto użyteczne. Stanowią m.in. niezastąpione narzędzie diagnostyczne. W tym obszarze służą do wykrywania zmian próchnicowych, które dentysta nie jest w stanie zobaczyć nawet z bliska. Co więcej, laser diagnostyczny umożliwia wykrycie próchnicy w jej wczesnym stadium rozwoju, dlatego odgrywa ważną rolę w profilaktyce stomatologicznej. Ponadto lasery używane są w zabiegach chirurgicznych do wykonywania precyzyjnych cięć tkanek. Wybór takiej metody może znacznie zmniejszyć ryzyko powstawania stanów zapalnych i sprawia, że zabieg bywa mniej bolesny.