Co należy wiedzieć o nowoczesnej stomatologii estetycznej?

Dla większości pacjentów gabinetów stomatologicznych wizyta u dentysty ma na celu poprawę stanu uzębienia. Przesłanki zdrowotne są wprawdzie najważniejsze, lecz niektórzy przedkładają nad nie względy estetyczne. Piękny uśmiech jest przecież często kluczem do sukcesu lub nawet narzędziem pracy w przypadku ludzi estrady, przedstawicieli handlowych czy pracowników sektora usług.

 

Dynamiczny rozwój medycyny estetycznej w ostatnich kilkunastu latach sprawił, że powstała także osobna dziedzina stomatologii, skupiona wokół “projektowania pięknego uśmiechu” w klinice dentystycznej. Co znajduje się w ofercie najbardziej chętnie odwiedzanych gabinetów i czy oferta stomatologii estetycznej przeznaczona jest wyłącznie dla majętnych? Postaramy się to wyjaśnić.

Po pierwsze: diagnostyka i leczenie

Popularność mediów wizualnych sprawiła, że do zewnętrznego wyglądu przykuwa się coraz większą uwagę. Część osób odwiedzających gabinety medycyny estetycznej kieruje się do nich, ponieważ chce własne ciało zamienić na ideał piękna. Dla innych jest to jednak droga do pozbycia się niewielkiej niedoskonałości, przez lata obniżającej poczucie pewności siebie. Pacjentami są także osoby, które np. w wyniku wypadku są zmuszone do wykonania korekty wyglądu.

 

Ze względu na to, że głowa wraz z twarzą jest jedną z najbardziej widocznych części ciała, także dentyści są proszeni o pomoc w zakresie modyfikacji estetycznych. Bazą tej i każdej innej specjalizacji stomatologii jest zawsze wykonanie pełnej diagnostyki pod kątem zdrowia zębów. Klinika dentystyczna musi bowiem przedstawić pacjentowi zakres leczenia, które pozwoli doprowadzić do wykonania zabiegów czysto estetycznych.

Stomatologia estetyczna — trendy i możliwości

Czasy hollywoodzkiego uśmiechu rodem z “Mody na sukces” bezpowrotnie minęły. Pozytywnym trendem w stomatologii estetycznej jest promowanie naturalnej bieli zębów. Oczywiście przy wadach zgryzu trzeba najpierw zadbać o wyrównanie linii uzębienia, co jest możliwe po uprzednim wykonaniu zabiegów ortodontycznych. Dobry dentysta w profesjonalnej klinice stomatologicznej nigdy jednak nie zaproponuje usunięcia zdrowego zęba i wstawienie implantu, jeśli za tą decyzją nie stoją względy medyczne.

 

Podstawowy zakres zabiegów obejmuje nie tylko wykonanie leczenia ortodontycznego, ale może także dotyczyć procesu usuwania kamienia nazębnego. Jeśli zachodzi konieczność interwencji protetycznej, znacznie estetyczniejsze są np. korony pełnoceramiczne, które oddają naturalny wygląd zęba. Wyraźnym trendem jest też odejście od nadmiernej modyfikacji faktury zębów na rzecz stworzenia miłego dla oka efektu, ale z zachowaniem odpowiednich proporcji i autentyczności.

 

W gabinecie stomatologicznym Aldent oferujemy naszym klientom m.in.:
zabieg wybielania (lampa lub nakładki),
wybielanie martwych zębów,
użycie licówki światłoutwardzalnej,
wykonanie wypełnienia światłoutwardzalnego,
zastosowanie kompozytowego nakładu onlay.

 

Wymienione przykłady zabiegów są dostępne w rozsądnych cenach, dlatego stomatologia estetyczna to nie wyłącznie luksus dla wybranych. Rekomendujemy także odbycie wizyty konsultacyjnej oraz wykonanie zdjęcia RTG, które umożliwi zaplanować tak skomplikowany proces, jakim jest “projektowanie pięknego uśmiechu”.