Subiektywny przegląd oferty bambusowych szczoteczek do zębów

Jeszcze do niedawna można było kupić je wyłącznie w specjalistycznych sklepach ekologicznych. Obecnie stoją na półkach także w popularnych drogeriach, a nawet w dyskontach. Mowa o szczoteczkach bambusowych, które stanowią alternatywę dla popularnych modeli wykonanych z plastiku. Czy jest to artykuł do higieny jamy ustnej, który zasługuje na zainteresowanie? Prezentujemy krótką charakterystykę oraz dokonujemy przeglądu oferty bambusowych szczoteczek do zębów.

Charakterystyka bambusowych szczoteczek do zębów

 

Stomatolodzy klinik dentystycznych zawsze przypominają, że zdrowie zębów zależy w głównej mierze od systematycznego dbania o higienę jamy ustnej. Wypracowanie w sobie nawyku regularnego szczotkowania stanowi podstawę działań prewencyjnych, mających na celu ochronę zębów m.in. przed próchnicą. Dobór przyrządów do higieny jamy ustnej należy do pacjenta, natomiast warto kierować się zaleceniami lekarzy dotyczącymi np. twardości włosia, gdy stwierdzono nadwrażliwość dziąseł.

 

Zarówno tradycyjne, plastikowe szczoteczki, jak i modele elektryczne są już bardzo dobrze rozpowszechnione i stanowią podstawowe wyposażenie każdej osoby mającej na uwadze zdrowie własnych zębów. Alternatywą od pewnego czasu stały się szczoteczki bambusowe, które przyciągają zainteresowanie klientów m.in. za sprawą użycia do ich produkcji biodegradowalnych komponentów.

 

W obliczu poważnych wyzwań ekologicznych w zakresie ograniczenia zużycia plastiku wiele osób stara się minimalizować ilość wykorzystywanych przedmiotów wykonanych z tego tworzywa. Szukając zamienników, wybiera naturalne materiały, których czas rozkładu nie liczy się w setkach lat. Użycie bambusu do produkcji szczoteczek do zębów jest zatem pozytywnie oceniane przez wszystkich tych, którym na sercu leży idea zero waste.

 

Bambus to roślina rosnąca w Azji i charakteryzuje się bardzo szybką dynamiką wzrostu, który może odbywać się niemal bez dodatkowego udziału nawozów oraz zużycia wody. Producenci biodegradowalnych szczoteczek podkreślają także antyseptyczne właściwości materiału, co nie pozostaje przecież bez znaczenia w kontekście przedmiotu odpowiedzialnego za usuwanie drobnoustrojów.

Poznaj wybrane marki bambusowych szczoteczek do zębów

 

Przejdźmy do wymienienia kilku modeli szczoteczek do zębów z bambusa, które można nabyć w sklepie internetowym. Część z nich jest także dostępnych w tradycyjnych punktach sprzedaży. 

  • bambusowa szczoteczka do zębów Hydrophil

Szczoteczki Hydrophil pochodzą z Chin, czyli naturalnego miejsca występowania bambusa. Włosie tego rodzaju przyrządów do higieny jamy ustnej jest wykonane z przetworzonego na bionylon oleju rycynowego, który nie zawiera ropy naftowej. Producent szacuje, że z jednego bambusa jest w stanie stworzyć aż 1000 szczoteczek do zębów!

  • bambusowe szczoteczki MYeco BRUSH

Firma pochodzi z Polski i poza szczoteczkami produkuje również naturalne pasty do zębów. Posiada trzy linie bambusowych szczoteczek do zębów: SMILE, BAMBOO i LITE. W asortymencie klienci mogą znaleźć także egzemplarze dziecięce oraz uwzględniające potrzeby osób noszących aparat ortodontyczny.

  • szczoteczki do zębów z bambusa marki Bambaw

Belgijska marka specjalizuje się w produkcji biodegradowalnych artykułów higienicznych z bambusa. W swojej ofercie posiada m.in. maszynki do golenia, patyczki higieniczne, a także inne przedmioty codziennego użytku: szczotki do naczyń, sztućce oraz słomki. Szczoteczki do zębów Bambaw również są w 100% przetwarzalne, a ich włosie zawiera dodatek węgla aktywnego sprzyjającego wybielaniu.

 

 

Decyzję o zamianie plastikowego modelu na bambusowy można skonsultować z lekarzem podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto też sprawdzić podczas zakupów, czy producent uzyskał rekomendację renomowanych instytucji, np. Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.