PL EN
23 stycznia 2020

Najczęstsze problemy z ustawieniem zębów – jak im zaradzić?

Niewłaściwe ustawienie zębów z reguły […]

Niewłaściwe ustawienie zębów z reguły nie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ale o potrzebie zgłoszenia się do ortodonty nie decydują wyłącznie względy estetyczne. Kiedy warto zdecydować się na aparat i jakie wady zgryzu do tego kwalifikują?

 

Na wizytę u ortodonty umówić można się niemal w każdym wieku, ale warto zdecydować się na interwencję znacznie wcześniej. Dzięki stałej obserwacji uzębienia dzieci przez Aldent – klinikę stomatologiczną we Wrocławiu, udaje się skorygować ustawienie zębów. To sprawia, że będąc dorosłą osobą można cieszyć się pięknym i równym uśmiechem. Co więcej, po zwalczeniu problemów łatwiej przychodzi komunikowanie się, ponieważ zrozumiałość wypowiedzi często wynika z prawidłowego ukształtowania aparatu mowy. Gdy zęby są proste, każde słowo jest prościej powiedzieć, a i rozmówca nie musi się zastanawiać, co właśnie usłyszał.

Wraz z wiekiem problemy z ustawieniem zębów potrafią się pogłębiać. Jednym z dodatkowych kłopotów staje się zgrzytanie, ścieranie lub odkładanie się kamienia nazębnego ponad normę. Skutkiem są także trudności z oddychaniem i pojawienie się zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym. Stopień rozwinięcia wady zgryzu pozwala szybko dobrać odpowiednie środki zaradcze. Wówczas rekomendowanym działaniem może być założenie aparatu ruchomego lub stałego. W jakich przypadkach na pewno warto zgłosić się do ortodonty?

Wady zgryzu – rodzaje i charakterystyka

Mówi się, że nawet połowa dzieci i młodzieży zmaga się z różnymi odmianami wady zgryzu. Związane są z niewłaściwą budową szczęk, która wpływa na układ łuków zębowych i ułożenia kości żuchwy. Częstą przyczyną są zaniechania już w pierwszym okresie po urodzeniu, wynikające np. ze złego ułożenia twarzy dziecka przy karmieniu lub spaniu. Młodzi rodzice powinni zwrócić uwagę na to jak niemowlę ssie smoczek, a w późniejszym okresie – na częstotliwość gryzienia przedmiotów.

Większość pacjentów zmaga się z tyłozgryzem. W tej odmianie nie następuje zetknięcie przednich zębów, ponieważ dolny łuk zębowy jest cofnięty względem górnego. Odwrotna sytuacja ma miejsce przy przodozgryzie – tym razem dolny łuk zębowy zachodzi na górny. Łatwo to rozpoznać po wysuniętej do przodu brodzie i dolnej wardze. Komplikacje pojawiają się także przy miejscowym zachodzeniu łuków zębowych. To tzw. zgryz krzyżowy. Gdy zęby nie stykają się ze sobą, mowa o zgryzie otwartym. Poważnym problemem może być stłoczenie, czyli sytuacja, kiedy liczba zębów jest nieproporcjonalna do miejsca w zębodołach. Wówczas mogą rosną na boki i pod niewłaściwym kątem.

Jak zapobiegać wadom zgryzu?

Podstawą w leczeniu wad zgryzu jest profilaktyka. Gdy nie przynosi rezultatu, może zostać zalecone noszenie aparatu na zęby. W Aldencie – gabinecie dentystycznym we Wrocławiu istnieje możliwość założenia jego różnych odmian, w zależności od pojedynczej diagnozy. Ruchome aparaty są przeznaczone dla dzieci, u których występuje potrzeba niewielkiej korekty. Ukształtowane uzębienie, wobec jakiego nie nastąpiła w okresie dorastania interwencja ortodontyczna, kwalifikuje się wyłącznie do założenia aparatu na stałe.

Dobrą praktyką jest przejście przez leczenie wad zgryzu u jednego ortodonty lub przynajmniej w jednej klinice stomatologicznej. Umożliwia to sprawowanie stałej kontroli nad przebiegiem całego procesu ustawiania zębów – od rozpoznania wady, po dobranie środków zaradczych, aż do momentu zdjęcia aparatu i obserwowania efektów interwencji. Tylko kompleksowa obsługa stomatologiczna może przynieść pozytywne rezultaty, czyli zlikwidowanie wady zgryzu i pojawienie się zdrowego uśmiechu na twarzy pacjenta.


Aldent